Gryf

Gryf
Data premiery: 25.01.2017
EAN: 9788380791091
Liczba stron: 528
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Opis

Bronią się chłopcy spod Parasola a .........dowodzi nimi Janusz Brochwicz-Lewiński ps. "Gryf".

Kim był ten człowiek, który stał się legendą już za młodu?

Urodził się w 1920 roku w Wołkowyku niedaleko Grodna, od dziecka wyróżniał go talent przywódczy, a wojskowość miał we krwi, dlatego wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W 1939 roku w wieku 19 lat został aresztowany przez bolszewików, otrzymał wyrok śmierci. Był partyzant Zapory, a do szkolenia żołnierzy z "Parasola"  powołał go "Nil". Ciężko ranny podczas walk na Woli trafił do obou jenieckiego w Murnau, gdzie poznał Rotmistrza Witolda Pileckiego. Z polecenia gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego trafił do I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, tak znalazł się w wojsku w Wielkiej Brytanii.

Jego powojenne losy są równie barwne. Po wstąpieniu do armii brytyjskiej był w gwardii przybocznej rodziny królewskiej Elżbiety II, a następnie jako oficer wywiadu brytyjskiego i Armii renu brał udział w operacjach m.in. na terenie Niemiec i Palestyny.

W wieku 82 lat wrócił do Polski. Nadal aktywnie działa, w latach 2009-2014 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji "Łączka". Zmarł 5 stycznia 2017 roku  w Warszawie.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinie
Dodaj opinię z ocenę:
Aktualnie brak opinii, bądź pierwszy!
Najczęściej kupowane w tej kategorii