Gandhi w brzuchu wieloryba
Tłumaczenie: Bartłomiej Zborski
• „W brzuchu wieloryba” – Jeden z najbardziej znanych esejów Orwella; kapitulacja intelektualistów w obliczu dwóch głównych XX-wiecznych systemów totalitarnych. Obraz tej postawy w literaturze oraz ideologii.
• „Raffles i panna Blandish” – to tutaj Orwell pierwszy dostrzega i opisuje zjawisko brutalizacji kultury europejskiej pod wpływem amerykańskiej ideologii siły, występku i przemocy.
• „W obronie P.G. Wodehouse’a”, gdzie Orwell porusza problem zdrady i kolaboracji z wrogiem podczas wojny. Kto współpracował z nieświadomości, a kto z premedytacją? Kogo za to obwiniać i kogo za to karać?
• Słynna i po dziś dzień kontrowersyjna Lista Orwella, zawierająca nazwiska potencjalnych agentów Stalina działających skrycie w powojennej Anglii, oraz wspomagających ZSRR lewicowych poputczików…
… oraz 21 innych szkiców, esejów, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella. Pisarza, który kochał przeszłość, nienawidził czasów, w których przyszło mu żyć i obawiał się przyszłości. Jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XX wieku, znakomitego dziennikarza i polemisty. Uwielbiającego kobiety i nieszczęśliwego w związkach z nimi. Jego Rok 1984 został uznany w sondażu brytyjskiego dziennika „The Guardian” za książkę najtrafniej oddającą sens XX.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.