Nowość

Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza

Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza
1 ocen i opinii
Data premiery: 13.06.2022
EAN: 9788380797147
Liczba stron: 408
Wymiary okładki: 165x240
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Zamów w księgarni
książka
34,90 zł
Cena detaliczna: 59,90 zł
KUP W KSIĘGARNI
ebook
21,99 zł
Cena detaliczna: 29,99 zł
KUP W KSIĘGARNI
książka + ebook
34,90 zł
Cena detaliczna: 56,89 zł
KUP W KSIĘGARNI
Opis

KOPERNIKAŃSKI PRZEWRÓT W BADANIACH NAD LOSAMI KOPERNIKA
BIOGRAFIA OPARTA NA ŹRÓDŁACH, A NIE SPEKULACJACH i  HIPOTEZACH.

Mimo, iż po wielkim astronomie zachowało się sporo dokumentów, w tym jego listy, Kopernik pozostaje wielką zagadką.  Data urodzin podawana w encyklopedii nie jest w istocie prawdziwa. Ciągle nie wiemy, kim byli jego przodkowie? Niemieccy biografowie starają się stworzyć wrażenie, że astronom był Niemcem i praktycznie nie miał związków z Polską.
Jakie tytuły osiągnął na uczelniach, na których pobierał naukę? Czy w Krakowie został magistrem sztuk wyzwolonych? Czy możliwe były młodzieńcze romanse Kopernika w Krakowie, Bolonii i Padwie? 

ŚLEDZTWO W SPRAWIE  ZAGADEK ZWIĄZANYCH Z GENIALNYM ASTRONOMEM

Autor zweryfikował wszystkie dostępne fakty, bazując na dokumentach, biografiach, znajomości epoki. Ocenił rzetelność pracy autorów dotychczasowych biografii, konfrontując ich karkołomne tezy z faktami, realiami i ówczesnymi obyczajami. Przedstawił ostateczne  argumenty rozstrzygające wieloletni spór, czy Kopernik miał święcenia kapłańskie. 
A wreszcie - zaprezentował nowe spojrzenie na kwestię domniemanego romansu doktora Kopernika.

KIM BYŁ WSZECHSTRONNIE UZDOLNIONY TORUŃCZYK, KTÓRY ZREWOLUCJONIZOWAŁ NOWOŻYTNY ŚWIATOPOGLĄD EUROPEJCZYKÓW?  

Był kanonikiem fromborskim, scholastykiem wrocławskim, człowiekiem Kościoła i humanistą, tłumaczem, astronomem, lekarzem, prawnikiem z dyplomem doktora prawa. 
W kapitule warmińskiej pełnił obowiązki kanclerza i administratora. Napisał traktaty o monecie i zaproponował reformę uzdrowienia finansów w Prusach Królewskich i w Polsce. Został nominowany do godności biskupa, lecz nie chciał poświęcić się karierze kościelnej.
Jako lekarz przychodził z pomocą zarówno ubogim mieszkańcom Warmii, jak i możnym tego świata.

GDZIE ZOSTAŁ POCHOWANY I JAK NAPRAWDĘ WYGLĄDAŁ KOPERNIK?
PIERWSZA OD WIELU LAT KOMPLEKSOWA BIOGRAFIA WIELKIEGO ASTRONOMA

 

 

Opinie
Ocena: 5.00
1 ocen i opinii
Dodaj opinię z ocenę:
5
Dałem 5 gwiazdek. Wydawnictwo naprawdę warte tej oceny. Odwołuje się do publikacji autorów, których osobiści bardzo cenię (Birkenmajerowie, Sikorski, Mikulski, Repcheck i inni). Styl pisania bardzo mi odpowiadał. Mam kilka uwag do książki, oto one: pozycja jest prezentowana jako "nowe oblicze geniusza", ale tak naprawdę zwyczajnie podsumowuje wszystko to, co do tej pory o Koperniku wiedzieliśmy. "Odmitologizowywuje" zaleciałości z XIX i XX wieku, ale de facto nie ma tam niczego nowego. Tzn. uważny czytelnik raczej znał wcześniej wszystkie "nowe, odkrywcze fakty" podane przez Pana Łopuszańskiego. Należy jednak podkreślić, że autor zebrał wszystkie "odmitologizowywujące" fakty w jednym dziele. Jako tytuł bardziej pasowałby "Mikołaj Kopernik - syn swojej epoki". Nie podoba mi się szafowanie kalendarzem juliańskim i gregoriańskim w odniesieniu do epoki Kopernika. Rachuba dat jest utrzymana w książce dość dziwnie, przez co sami nie wiemy, czy Kopernik urodził się 19 lutego, czy 1 marca. Uważam, że dla potrzeb pracy naukowej powinniśmy zawsze wszystko przed 15 października 1582 roku powtarzać w "starej rachubie", a dodatek "kalendarz juliański" podawać tylko po 4 października tegoż roku, wtedy sprawa jest spójna. Tutaj jest troszkę pomieszania., ale nie wpływa na ogólną ocenę książki. Autor bardzo barwnie opowiada o miejscu narodzin Kopernika, świetnie wspomina czas jego studiów w Krakowie i we Włoszech, czy wreszcie o jego wieloletnim pobycie na Warmii. Zwiedzając Kraków, Frombork, czy Bolonię, można książkę potraktować jako przewodnik. I w tym przewodniku tylko jeden szczegół wydaje się niedopowiedziany. Chodzi mi o miejsce zamieszkania kanonika we Fromborku. Łopuszański wspomina, że po pożarze kanonii za mostkiem przy Bramie Zachodniej Kopernik zamieszkał w swojej wieży (też przy tej bramie). Większość kopernikologów od dawna powtarza, że wieża, nawet przystosowana do zamieszkania, była na dłuższą metę niepraktyczna. Nawet jeśli Kopernik ze służbą nie wrócił do swojej kanonii zewnętrznej, to mógł zamieszkać w nieistniejącym budynku pomiędzy bramą zachodnią a wieżą. Na XIX wiecznych pocztówkach historiografia niemiecka właśnie tak przedstawiała "dom, w którym umarł Kopernik". Wymaga to dalszych ustaleń. No i właśnie tego mi zabrakło w książce. Nie mniej jednak polecam tę biografię Kopernika!
Zamów w księgarni
książka
34,90 zł
Cena detaliczna: 59,90 zł
KUP W KSIĘGARNI
ebook
21,99 zł
Cena detaliczna: 29,99 zł
KUP W KSIĘGARNI
książka + ebook
34,90 zł
Cena detaliczna: 56,89 zł
KUP W KSIĘGARNI