Spitfire stanął na ogonie
Wspomnienia Johna Benetta-Książczyka - pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a po zakończeniu wojny czynnego oficera Królewskich Sił Powietrznych RAF.
Poznajemy dzieciństwo bohatera, szkołę lotniczą, epopeję wojny 1939 roku, ucieczkę przez granicę i „ścieżkę szczurów” prowadzącą do jednostek tworzonych przez Sikorskiego na Zachodzie.
Nowa szkoła lotnicza i nowe przyjaźnie .Walki i wypadki lotnicze, fascynacje i miłości. Dzięki małżeństwu z Angielką polski pilot mógł pozostać na Wyspach Brytyjskich, w przeciwieństwie do tysięcy polskich żołnierzy, których lewicowy rząd Bevina nie chciał widzieć nawet w koloniach Korony. Zaproponowano mu kontynuowanie kariery wojskowej w służbie brytyjskiego króla.
Ponieważ Polacy przestali być mile widziani w Albionie, nazwisko „Książczyk” było niemożliwe do wymówienia dla tubylców , swojski Jan Książczyk musiał zmienić się w Johna Benetta, mile brzmiącego w angielskich uszach.
Oddajemy do rąk Czytelnika wspomnienia 101-letniego weterana, oddając hołd jego odwadze, uporowi i konsekwencji.
"Próbuję odpalić silnik raz, drugi, trzeci, lecz śmigło ani drgnie. Spitfire traci prędkość i zaczyna spadać. Spoglądam na wysokościomierz – wskazuje 12 tysięcy stóp, czyli prawie 4 tysiące metrów. Zagłębiam się znów w czarnej chmurze. Jeszcze raz próbuję odpalić silnik i nic, zupełnie nic, więc już wiem, że muszę przymusowo lądować! Zgodnie z instrukcją wyłączam iskrownik. Aby utrzymać prędkość i nie wpaść w korkociąg, szybuję w dół, lecz mimo to samolot szybko traci wysokość. Gdy wreszcie znalazłem się pod chmurami patrzę, poniżej rozpościera się pagórkowaty, miejscami zalesiony teren. W przeważającej części pokryty polami, lecz one zasłane są licznymi szarymi, granitowymi głazami. Wiem, że jest już za nisko na skok ze spadochronem… "
Ppłk pilot John Benett-Książczyk (właśc. Jan Książczyk) urodził się 31.08.1919 r. w Krzepczowie. W 1937 r. ukończył Szkolę Szybowcową w Bezmiechowej, a rok później Szkołę Pilotów w Świdniku. W 1940 r. przedziera się do Francji, a po jej klęsce przedostaje się na Wyspy Brytyjskie. W 1942 r. miał ostatnie szkolenie bojowe. Awaria spowodowała rozbicie pilotowanego Spitfire’a. Po roku wrócił do latania. W 609 Dywizjonie służył do 1948 r. Otrzymał odznaczenia: Order Króla Jerzego IV, The Defence Medal, The 1939−1945 Star i in. W Anglii założył rodzinę. Do ojczyzny wrócił dopiero w 2000 r. W 2017 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 – Medal Niepodległości, w 2019 - tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Tryb., w 2020 awansował na stopień podpułkownika rezerwy w stanie spoczynku.
Paweł Reising – dziennikarz, nauczyciel, oligofrenopedagog, absolwent UW i UJK. Autor kilkuset artykułów prasowych oraz książek „Opowieści generała Bończy” i „Huragan z oddziału Wichra”. Zadebiutował w 1982 r. w „Tygodniku Piotrkowskim”. W latach 2004-2015 był redaktorem naczelnym miesięcznika „KurieR-Kultura i Rzeczywistość”. Uhonorowany odznaką 25 pp AK. Laureat ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy i satyry. Współautor filmu „Wanda czeka na legiony”.